Ekonomi

TMSF’den Bank Asya’ya engel

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu,Bank Asya’nın faaliyetlerini durdurdu.Bank Asya geçiçi olarak faaliyet yapamayacak.

 

Tasarruf Mevduat Fonu (TMFS),Asya Katılım Bankası AŞ’nin (Bank Asya) faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

 

TMSF yaptığı açıklamasında, “29 Mayıs 2015 tarihinde temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi fona devredilen Asya Katılım Bankası AŞ’nin faaliyetlerinin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 107’nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında geçici olarak durdurulmasına Fon Kurulu tarafından karar verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

 

BANK ASYA’NIN DURDURULMA KARARI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kurulun 3 Şubat 2015 tarihli ve 6187 sayılı kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında Bank Asya’daki etkin denetimi engelleyemeyecek şeffaf ve açık ortaklığın Banka tarafında sunulamaması gerekçesiyle mezkur ortakların paylarına ilişkin temettü dışındaki ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdiğini duyurmuştu.

 

Bank Asya,29 Mayıs 2015 tarihinde aldığı 6318 sayılı karar ile “temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimini” TMSF’ye devretmişti.

 

TMSF, 15 Temmuz’daki açıklamasında Asya Katılım Bankası AŞ Hisseleri’nin satış ihalesine herhangi bir teklif sunulmadığını ve konunun Fon Kurulu’nda verilecek karara göre işlem tesis edileceğini bildirmişti.

Başa dön tuşu