Otomobil

Toyota, Bir Kez Daha Üretimi Durduruyor!

Otomobil piyasasının devleri arasında yer alan Toyota yeniden üretimi durduruyor. Bu sefer alınan bu kararın en büyük sebebi ise  yeni tip koronavirüsün, otomobil parçaları sağlayan sektöre sağlam darbe vurması. Bu sebepten ötürü otomobil piyasasının sevilen ismi Toyota, Japonya’daki 11 tesiste geçici olarak üretimi durdurduğunu açıkladı.

Özellikle son zamanlarda corona virüs vakalarının patlama yaptığı  ülkelerde yedek parça fabrikalarının işletilememesi  sektörü en çok zora sokan durumlardan birisi haline geldi. Bunun yanı sıra bir de bu duruma küresel yarı iletken çip tedarik sıkıntısı da eklendiği zaman üreticileri gerçekten zorluyor. Bu durum sektörü oldukça etkilemekte ve geri düşürmekte.

Toyota’nın yaptığı açıklamaya göre, Japonya genelinde bulunan 11  tesiste yer alan 19 montaj bandı 1 Şubat‘a kadar herhangi bir üretim faaliyetinde bulunmayacak. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz nedenlerden dolayı kaynaklanan bu durum Corolla, Prius ve Land Cruiser modelleri olmak üzere  94 bin aracın aracın üretimini geciktirecek.

Bunun haricinde geçtiğimiz günlerde Toyota çatısı altında bulunan Daihatsu Motor da belirttiğimiz süre içerisinde üretimini durduracağını açıklamıştı. Şuan Dünya’nın bir çok ülkesinde yeni vaka rekorları gelirken ve hayatımıza giren bu çip sıkıntısı sektörü çok yıpratmışken umarız en kısa sürede eski günlerimize geri döneriz.

Başa dön tuşu