Dünya

Trump Rus gizli servisinden yardım talebinde bulundu

Amerika’da Cumhuriyetçilerin başkan adayı olan Trump,Rus gizli servisine yardım talebinde bulunduğu belirtildi.Eleştiri yağmuru tutulan Hillary Clinton’un üzerine oynayan Cumhuriyetçi başkan adayı Trump Rus gizli servisini “Rusya, eğer beni duyuyorsan umarım kayıp 30 bin elektronik postayı bulursun” dedi.

 

Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, Rus gizli servisinden rakibi olan Demokrat Partili Hillary Clinton’un kaybolan e-postanın bulunması için çağrıda bulundu.

 

Florida’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Donald Trump “Rusya, eğer beni duyuyorsan umarım kayıp 30 bin elektronik postayı bulursun” ifadelerini kaydetti.Rus gizli servisinin gizli e-postayı ortaya çıkarması halinde Amerika medyası tarafından ödüllendireceğini söyledi.

 

CLİNTON 30 BİNDEN FAZLA E-POSTAYI SİLDİ

2009-2013 yılında e-posta yoluyla yaptığı yazışmaları görevi teslim ettiği sırada çoğunu teslim etmişti fakat ‘özel’ olarak ayrılan 30 binden fazla e-postayı silmişti.

 

TRUMP’UN BU HAREKETİNE DEMOKRATLAR ÇOK SİNİRLENDİ

Hillary Clinton’un danışmanlarından Jake Sullivan,Trump’un bu hareketine çok sinirlenmişti.Trump’un bu hareketinin siyaset yada merakla alakalı olmadığını vurgulayan Sullivan,bu davranışın direk oalrak milli güvelikle olduğunu söyledi.Sullivan ilk defa bir başkan adayının rakibi karşısında başka bir ülkeden casusluk talebi istemesini şiddetle kınadı.

 

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch Federal Soruşturma Dairesi’nin (FBI) tavsiyesi üzerine Demokrat Partili başkan adayı Hillary Clinton hakkında soruşturma açılmasında vazgeçildiği açıklanmıştı.

 

Bu ihtimalin gerçek dışı olmadığını belirten Başkan Barack Obama da, NBC televizyonuna verdiği demeçte, “Herşey mümkündür. Rus hackerleri daha önce de ABD’nin resmi ve özel bilgisayar ağlarına sızmışlardı” dedi.

 

Trump, “Sanmıyorum ama şayet hacker saldırısının arkasından Ruslar çıkarsa, ülkemize saygı duymadıklarını göstermiş olmaları bakımından iyi davranmış sayılmazlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu