Ekonomi

TSKB İle JBIC’den 220 Milyon Dolarlık Kredi Anlaşması

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası arasında yeni yapılan görüşmeler kredi anlaşması ile sonuçlandı. 220 milyon tutarındaki yeşil temalı kredi anlaşmasının imzalandığını belirten taraflar, Türkiye’deki sera gazı emisyonlarının azaltılması adına yeni kredinin büyük bir destek sağlayacağını duyurdu.

Türkiye genelindeki sera gazı emisyonlarının azaltılması için başlatılan kampanya kapsamında bu amaç doğrultusunda geliştirilen projelere destek verilecek ve böylece kredi ile finansman kolayca sağlanabilecek.

TSKB 387 Projeye Destek Sağlandı

Kredi anlaşması ile ilgili açıklamalarda bulunan TSKB Genel Müdürü Ece Börü, 2021 yılı genelinde 387 yenilebilir enerji projesine destek sağlandığını söyledi. 2022 yılında desteklerin devam edileceğini ve kredi anlaşması ile gerekli finansmanın sağlandığını aktaran Ece Börü “Enerji ve kaynak yoğun sektörlerde rol aldığımız 149 adet verimlilik yatırımlarıyla beraber ülkemizin yıllık karbon emisyonunun azaltımına 15,8 milyon ton katkı sağlıyoruz. Kredi portföyünün yaklaşık yüzde 90’ı BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) bağlantılı yatırımlardan oluşan bir banka olarak, JBIC ile imzaladığımız yeşil temalı kredi anlaşmasının ikinci etabıyla ülkemiz yatırımcılarına ilave kaynak yaratmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. JBIC ile yıllardır devam eden iş birliğimiz kapsamındaki bu önemli anlaşmanın, bankamıza ve ülkemize duyulan güvenin bir göstergesi olduğuna inanıyoruz” dedi.

BIC İstanbul Temsilcisi Ryuta Suzuki tarafından yapılan açıklamalarda ise enerji verimliliği yatırımlarının Türkiye’de son yıllarda çok daha önemli bir hale geldiği vurgulandı. Yapılan iş birliği ile şirketlerin ihracattaki gücünün arttırılması, sürdürülebilir büyümeye katkı sağlanması ve Türkiye genelindeki sera gazı emisyonlarının düşürülmesinin hedeflendiğini belirten Suzuki, anlaşmanın hayırlı olmasını temenni etti.

Başa dön tuşu