Ekonomi

Tüketicilerin Yüzde 70’i Kullanıcı Yorumlarını Dikkate Alıyor

Rekabet Kurumu internet alışverişine yönelik yeni bir rapor hazırladı. Raporda en çok dikkat çeken detaylardan bir tanesi tüketicilerin yeni bir ürün almadan önce kullanıcı yorumlarını dikkat ettiğinin belirtilmesi oldu. Ürün ve satıcı hakkında hiçbir yorum olmaması halinde alışveriş yapma konusunda istekli olmayan tüketiciler, önemli yorumlar ve dönüşler alan işletmeleri daha fazla tercih ediyor.

Rekabet Kurulu’ndan Dikkat Çeken Rapor

Rekabet Kurulu tarafından hazırlanan rapor, sektörde büyük bir dikkat çekti. Online alışverişlerdeki tüketici alışkanlıklarını gözler önüne seren raporda, tüketicilerin yorumları olan ürünleri daha uygun bulduğu belirtildi. Kullanıcıların yüzde 75’i yeni bir ürün ya da hizmet satın almadan önce kullanıcı yorumlarını inceliyor. Kullanıcı yorumları olumlu olması halinde ise bu ürün ve hizmetlerin alımında daha istekli olunuyor.

Kullanıcılara anket şeklinde yapılan araştırmada, online alışverişin neden tercih edildiği de soruldu. Açıklamalara göre yüzde 77’lik oran ile daha uygun fiyatın online alışverişi cazip kıldığı belirtildi. Online alışverişin tercih edilmesindeki diğer bir seçenek zaman tasarrufu olurken son seçenek ürün çeşitliliği oldu.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin hangi platformu tercih edeceğinde de yine belirtilen kriterler ön planda. Uygun fiyat, ücretsiz kargo, ürün çeşitliliği ve güvenilir alışveriş seçenekleri kullanıcılarına sunan işletmeler, daha fazla satış yapma imkanı bulabiliyor.

Başa dön tuşu