GüncelDünya

Türkiye Afganistan’a Yardım Edecek

Afganistan özellikle kış aylarının başlaması ile birlikte zorlu bir süreç yaşayan Afganistanlı vatandaşların ihtiyaçları kampanyası kapsamında ihtiyaçlarının karşılanacağı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı kararı ile alınan bu düzenleme, Resmi Gazete’de yayınlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Kampanyanın koordinasyonunda Afet Ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı görevlendirilirken Resmi Gazete’de konu ile ilgili olarak; “Afganistan’da insani yardıma muhtaç sivil halka temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için destek olunması amacıyla yardım kampanyası başlatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 5902 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

Kampanya Nasıl Yürütülecek?

Afganistan’a yapılacak insani yardım ile ilgili Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşları görevlendirildi. Valilikler, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları kapsamı dahilinde toplanacak tüm yardımlar Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na gönderilecek. Böylece toplanacak olan yardımlar devlet kanalları aracılığı ile Afganistan’a gönderilecek ve burada ihtiyaç sahiplerine teslim edilecek.

resmi gazete
resmi gazete

Başa dön tuşu