Güncel

Türkiye Amerika’dan Fethullah Gülen’i tutuklaması istedi

15 Temmuz gecesi Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunmasının ardından şuanda Amerika ikametgah eden örgütün elebaşı Fethullah Gülen’in tutuklanması için Başsavcılık’tan Amerika’ya gerekli dökümanlar ve deliller gönderildi.Türkiye Gülen’in iadesini istiyor.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda Amerika’ya gönderilen belgelerde,Amerika’nın Fethullah Gülen’i tedbiren tutuklaması istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD’den Fethullah Gülen’in tedbiren tutuklanması yönünde talepte bulundu…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, TSK’daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin planlayıcısı olduğu öne sürülen Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’in “tedbiren” tutuklanması için ABD’ye başvurdu.

Habertürk’ten Veli Sarıboğa’nın haberine göre; 15 Temmuz’da düzenlenen darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama’ya “Pensilvanya’daki bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin” çağrısı yapmasıyla başlayan görüşmeler sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimi soruşturması kapsamında Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’in “tedbiren” tutuklanması için yazılan yazıyı ABD makamlarına ulaştırılmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay tarafından ABD makamlarına ulaştırılmak üzere Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, “15 Temmuz 2016 günü FETÖ/PDY mensubu bir kısım asker şahıslarca Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı darbe girişiminde bulunulduğu” anlatıldı.

Söz konusu darbe girişiminin Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’in talimatı ile gerçekleştirildiği ve Gülen hakkında 10 ayrı suçtan kritik bir soruşturma yürütüldüğü belirtilen yazıda, ABD makamlarından Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi için başvuru yapılacağı kaydedildi. Türkiye ile ABD arasında “Suçluların geri verilmesi ve ceza işlerinde karşılıklı yardım anlaşmasının 10. maddesi” uyarınca geçici olarak tutuklanması talep edildi.

Başa dön tuşu