Ekonomi

Türkiye Hangi Ülkelerden Buğday Alıyor?

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş sürecinde Türkiye’nin buğday ithalatına yönelik pek çok farklı soru işareti  gündeme geldi. Tarımsal Ekonomi Araştırma Enstitüsü tarafından derlenen raporlar ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun bugüne kadar sunmuş olduğu raporlarda Türkiye hangi ülkelerden buğday alıyor sorusu net bir şekilde ortaya çıkarıldı.

Türkiye Hangi Ülkelerden Buğday Alıyor?

Türkiye’nin buğday ithalatında işbirliği yaptığı ülkelerden birisi Rusya. Son yıllarda açıklanan raporlara göre yurt dışından ithal edilen buğdayların Yüzde 67.11’i Rusya’dan temin ediliyor. Dışarıdan alınan buğdayların yüzde 10,79’u ise Ukrayna’dan karşılanıyor. Bu doğrultuda ise yüzde 75’i aşan bir pay ile Türkiye’nin buğday üretiminde Ukrayna ve Rusya büyük öneme sahip. TÜİK raporu şöyle;

Türkiye Hangi Ülkelerden Buğday Alıyor

Türkiye’de Buğday Sorunu Yaşanacak Mı?

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan bu savaşta, buğday fiyatlarının yukarı yönlü harekete geçmiş olması Türkiye’deki buğday ithalatında maliyetlerin artmasına neden olacak. Bugüne kadar yapılan açıklamalarda bir sorun olmayacağı belirtilse de artan maliyetler, gündemde pek çok farklı soru işaretinin yer almasına neden alıyor.

Başa dön tuşu