Ekonomi

Türkiye Merkez Bankası Altın Rezervleri Artıyor

Ekonomik hareketlilikler ve yükselen altın fiyatları nedeni ile merkez bankaları altın satışlarını sürdürdü. Dünya genelinde satışa giden merkez bankalarının aksine Türkiye’de altın alımı yükselerek devam ediyor. Sadece Şubat ayı içerisinde yapılan alımlarda 25 ton altının daha rezervlere eklendiği belirtildi 2022 yılı genelinde toplam altın alımı ise 35 tonu geçti.

Altın Rezervleri Artıyor

Merkez bankalarının altın satışları tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı. Buna rağmen küresel altın rezervleri 35 bin 600 tonun üzerinde kalmayı başardı. 1990 yılından günümüze kadarki süreç içerisinde rezervlerde bu kadar yüksek rakamlara ulaşılamamıştı.

Şubat ayı içerisinde en çok altın satışı yapan merkez bankalarından bir tanesi Özbekistan Merkez Bankası oldu. Ülkede satılan altınlar daha çok Türkiye tarafından satın alındı ve en çok alım yapan Türkiye oldu. Özbekistan’da yapılan satışlar sonrası ülkedeki altın rezervi 339 tona geriledi. 2020’den günümüze kadarki süreç içerisinde ülkedeki en düşük rezerve ulaşıldı.

2022 yılı başından itibaren en çok altın alımı yapan bankalar arasında Türkiye Merkez Bankası yer aldı. 35 tonluk alım yapan merkez bankasını, yaklaşık 5 ton alım yapan Hindistan ve 3 ton alım yapan İrlanda takip etti.

Başa dön tuşu