Güncel

Türkiye Yunanistan’a Neden Nota Verdi? Ege’de Neler Yaşanıyor?

Dün saat 19.15 sıralarında Sakız Adası ve İzmir’in Karaburun ilçesi arasındaki bölgede Yunanistan Sahil Güvenliği tarafından ateş açıldı. Türk balıkçı teknelerine açılan bu ateş sonrası balıkçılar yaralanmıştı. Olayın güvenlik görevlilerine bildirilmesi üzerine Türkiye’den 2 sahil güvenlik botu sevkiyatı gerçekleştirildi.

Ancak sahil güvenlik botunun bölgeye geldiği kadar geçen sürede Yunan askerleri olay yerinden uzaklaştı. Açılan ateş sonrasında bacağından yaralanan balıkçıya olay yerinde yapılan müdahale sonrası hastanede sevk edildi.

Resmi makamlardan yapılan açıklamalarda 2 balıkçının taburcu edildiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Ancak olayla ilgili balıkçılar tarafından yapılan açıklamalarda Yunan sahil güvenlik görevlilerinin öldürmek amacıyla ateş açtığı ve otomatik silahlar ile saldırı yaptığı belirtildi.

Türkiye Yunanistan’a Nota Verdi

Yaşanan bu olayların ardından bugün ise son dakika gelişmesi yaşandı. Türkiye, Yunanistan’ın Ankara’daki büyükelçilik müsteşarını çağırdı ve bu görüşmede protesto notası verildi. Türkiye’den gelen bu hamle sonrası Yunanistan tarafından konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu