Güncel

Türkiye’de Tır Şoförü Krizi Yaşanabilir

Pandemi döneminde en çok olumsuzlukların yaşandığı alanların başında tedarik zinciri yer alıyor. Taşımacılık sektöründe yaşanan bu sorun, şoför kriziyle birlikte daha da derinleşti. Uluslararası Kara Taşımacılığı Birliği tarafından yaptırılan yeni değerlendirmede, tır şoförü ihtiyacının 2021 yılına göre yüzde 20 oranında artış kaydettiği belirtildi. Ancak bu küresel çalışma dışında Türkiye’deki süreç çok daha zor. Zira Türkiye’de çalışan tır şoförlerinin büyük bir bölümü, daha iyi çalışma şartları ve yüksek maaşlar alabilmek adına yurt dışındaki seçenekleri değerlendirmeye başladı. Büyük bir çıkışın yaşandığı tır şoförü sektöründe Türkiye’de yeni bir şoför bulmak oldukça zor hale geldi.

Tır Şoförü Yurt Dışını Tercih Ediyor

Uluslararası Tır Şoförleri ve Ağır Vasıta Şoförleri Derneği Başkanı Sedat Kaplan tarafından yapılan açıklamalarda, tır şoförlüğü mesleğinin pandemi ile birlikte daha fazla önem kazandığı ve Avrupa’da yaşanan şoför krizinin diğer ülkelerdeki şoförler için de ciddi bir fırsat yarattığı belirtildi.

Türkiye’de Türk Lirası ile kazanç sağlayan şoförler, yabancı ülkelerde çalışarak dolar üzerinden maaş alabiliyor. Böylece daha yüksek gelirlere ulaşabilen yurtdışında ortalama 2-3 bin euro arasında maaş alan çalışanlar, Türkiye’deki yüksek kur ile birlikte çok daha yüksek bir alım gücüne sahip oluyor. Vize alınması ile kolay bir şekilde çalışma imkanı bulan tır şoförleri, Türkiye’den yavaş yavaş çıkış yaptığından dolayı Türkiye’de mevcut sektörel sorunlar da artmaya başladı. Şirketlerin asgari ücret üzerinden maaş ödemesi yapması ise dönüşümdeki en önemli etkenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu