Ekonomi

Türkiye’deki Gaz Tartışmalarına BOTAŞ Eski Müdüründen Açıklama Geldi

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde yaşanan sıcak gelişmelerde, İran’dan gelen gazın teknik sorunlar nedeniyle kesildiği ve bu nedenle 10 gün boyunca gaz arzının yapılmayacağı belirtilmişti. Bu durum sanayi üretimlerine büyük bir darbe vururken Türkiye’de yeni bir tartışma yaşanmaya başlandı.

Konu ile ilgili yapılan son değerlendirmelerde BOTAŞ’ın neden yüksek stoklar yaparak kış aylarına ve sanayi üretimlerine hazırlıklı olmadığı vurgulandı. Konu ile ilgili BOTAŞ eski genel müdürü Gökhan Yardım tarafından bir değerlendirme yapıldı ve Türkiye’de 8 günlük gazın kaldığı belirtildi.

“Arz Talep Dengesizliği Ve Planlama Eksikliği”

Eski BOTAŞ Genel Müdürü olarak görev yapan Gökhan Yardım tarafından yapılan değerlendirmelerde Türkiye’de yaşanan sorunun sadece İran’ın gaz kesmesinden kaynaklanmadığı özellikle vurgulandı. Arz-talep dengesizliğinin etkili olmasına karşın Türkiye’de önceden yapılması gereken hazırlıkların yapılmamış olması nedeni ile sorun yaşandığını söyleyen Genel Müdür, Azerbaycan ve Kuzey Irak gibi pek çok farklı bölge üzerinden yapılacak yeni anlaşmalar ile alternatiflerin yaratılması gerektiğini vurguladı.

Tuz Gölü’nde 8 Günlük Gaz Kaldı

Muhalefet cephesinden de özellikle Tuz Gölü’ndeki depolama ve yatırım alanlarına yönelik eleştiriler yapılırken bu duruma değinen Gökhan Yardım, Tuz Gölü depolaması ve Silivri depolanmasında yeterli bir çalışmanın yapılamadığına söyledi. Yardım, Tuz Gölü için yatırımların devam ettiğini 12 Ocak tarihine kadarki süreç içerisinde buradaki depolara 535 milyon metreküp stok yapıldığını söyledi. Yapılan kesinti sonrası gazın büyük bir bölümü bu depolardan karşılanmaya başlanırken, kalan miktarın 8 günlük olduğu da vurgulandı.

Gaz kaynaklari
Gaz Kaynakları

Başa dön tuşu