Teknoloji

Twitter ‘Görsel Açıklama Hatırlatıcısı’ Özelliğini Duyurdu

Şirket tarafından yapılan açıklamayla bugüne kadar isteğe bağlı olarak eklenebilen görsel açıklamaları için artık kullanıcılara bildirim gönderilecek.

Twitter son günlerde Elon Musk’ın satın alma hamlesi ve vazgeçmesi üzerine yaşananlar ile sıkça konuşuluyor. Platformun geleceği hakkında bu belirsizlikler devam ederken kullanıcılara yeni özellikler sunulmaya da devam ediliyor. Son zamanlarda hikaye özelliği, tweete emoji ile tepki verme, 280 karakterden uzun tweet atmayı sağlayan notlar, metiondan çıkabilme gibi çeşitli özellikleri kullanıcılarının hizmetine sunmuştu. Bazı özellikler kısa sürede kaldırılırken halen aktif olarak kullanılabilen yenilikler de bulunuyor. Şirket tarafından yapılan son açıklamayla birlikte artık özellikle görme bozukluğu yaşayanların platformu kullanması kolaylaşacak.

Görsel Açıklama Özelliği Geliyor

Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre artık görsellerde açıklama eklenmesi için kullanıcılara uyarı bildirimleri gidecek. Böylece görme bozukluğu yaşayan kullanıcılar açıklama desteğiyle görseli anlamlandırabilecek. Hali hazırda kullanıcılar görsellere açıklama ekleyebiliyordu ancak bununla ilgili Twitter’ın bir teşviği söz konusu değildi. Yeni özellik sayesinden platforma yüklenen görseller sonrası kullanıcılara açıklama eklemesi için bildirim gidecek.

Tüm Kullanıcılar İçin Aktif Edilmedi

Eklenen yeni özellik henüz tüm kullanıcılar için aktif hale getirilmedi. İlerleyen süreçte tüm kullanıcıların etkin olarak kullanmasına imkan sağlanacak. Twitter tarafından yapılan açıklamada ”Bunun hakkında konuşuyorduk. Bunu sen istedin. Üzerinden çalışıyoruz. Bugün artık başlattık: resim açıklama hatırlatıcısı. Anroid, iOS ve internet genelinde küresel Twitter’ın yüzde 10’unda yayında” ifadelerine yer verildi. Açıklamada da belirtildiği gibi ilk aşamada kullanıcıların yüzde 10’u yeni özelliği deneyimleyebilecek. Tüm kullanıcılar için ne zaman aktif hale geleceği ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu