Güncel

Üç Büyükşehirde Yıllık Kira Fiyatı Artışı Yüzde 100’ü Aştı

Knight Frank Küresel Konut Fiyat Endeksi raporunda dünya genelinde konut kira fiyatlarının en çok arttığı 10 şehir arasına Türkiye’den 3 şehir girdi. İzmir, İstanbul ve Ankara’nın listeye girmesiyle birlikte gözler bir kez daha bu kentlerdeki kira fiyatlarına çevrildi.

Kira Fiyatı Artışları Yüzde 100’ü Aştı

Yıllık olarak artışlarda Türkiye’de zirvede İstanbul yer alıyor. Yüzde 112,3 oranındaki artış ile dikkat çeken İstanbul’ yüzde 106,7 ile Ankara, yüzde 74 ile İzmir takip ediyor. Yaşanan son artışlar sonrasında metrekare başına kira fiyatları da yükseldi. Araştırmaya göre metrekareye göre üç büyükşehirdeki kira fiyatlarında son durum şöyle;

  • İstanbul’da 49 TL
  • Ankara’da 24 TL
  • İzmir’de 30 TL

İstanbul bölgesinde kiraların en uygun olduğu yerler olarak bilinen Bağcılar, Ümraniye, Esenler, Küçükçekmece bölgelerinde dahi fiyatlar iki kata varan artış yaşadı. 5 bin liradan başlayan kiralar nedeniyle özellikle taşınmak zorunda kalan aileler zorluk yaşıyor. TÜFE oranında yapılan kira artışlarında şu anda maksimum limit yüzde 29,88.

Türkiye’de yükselen inşaat maliyetleri ile sıfır ev fiyatlarının artması, kiralama noktasında da kiracıları elini güçlendiriyor. Artan enflasyon ile birlikte kiralara yapılan zamlar da önlenemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu