Ekonomi

Uluslararası piyasalar haftaya nasıl giriş yaptı?

Geçen haftanın yoğun veri programından sonra bu hafta nispeten zayıf bir ekonomi takvimine başlıyoruz. Ancak ABD’de Marthin Luther King günü nedeniyle bu gün hisse ve tahvil piyasaları kapalı olacak ama vadeli kontratlar işleme devam ediyor. Ekonomi takvimine geri dönersek; ABD’de inşaat izinleri ve başlangıçları, ev satışları ve Ocak ayı için PMI’ların ön verileri açıklanacak. İngiltere verileri biraz daha önemli çünkü Ü FE ve TÜFE, perakende satışlar açıklanacak. Euro Bölgesi’nde ise Almanya ZEW anketi, ülkeler ve bölge geneli için ÜFE – TÜFE verileri açıklanacak. Çin ise halihazırda haftaya sanayi üretimi ve büyüme ile başlangıç yapmış durumda. Sanayi üretimi geçen senenin bu zamanına göre %4.3 artmış görünüyor. Büyüme ise geçen sen başına göre %4 artmış ancak bir önceki veri %4.9 büyüme olduğunu gösteriyor. Yani büyüme olmasına rağmen önceki seneye göre hız kesmiş. Nitekim Çin büyümesini Covid sonrası dönemde incelediğimizde, aşağıda görüleceği üzere Mart 2021’de zirve yaptıktan sonraki en düşük değerine gelmiş durumda.

unnamed

Perakende satışlar da benzer şekilde %1.7 artmasına rağmen önceki okuma %3.9’dan gerilediğini gösteriyor. Burada da ivme kaybı var. Dolayısıyla bu sene hem büyümede hem de muhtemelen enflasyonda küresel olarak yavaşlama göreceğiz, ancak henüz enflasyon zirve yapmamış olabilir. Bu konuda özellikle enerji fiyatlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bunların yanında ABD’de bilançolar devam ediyor. Bu hafta beklenen önemli bilançolar arasında Goldman Sachs (emtia işlem masasının çok büyük gelir elde ettiği konuşuluyor), Procter & Gamble, UnitedHealth Group, Bank of America, Morgan Stanley, American Airlines, United Airlines ve Netflix bulunuyor.

Geçen hafta, önceki haftanın kan kaybını toplamaya çalışan hisse endekslerinde dikkat çeken bir görünüm Russell 2000 endeksinde oluştu, bir kez daha! Aşağıda da görüleceği üzere Russell 2000 için 2125/2100 seviyesi bir türlü kırılamayan ama defalarca test edilen sihirli bir destek haline geldi. Geçen hafta da bu seviyenin test edildiği gözlemlendi. Aşağıdaki grafikte görüleceği üzere şimdilik bariyer hala tutuyor. Ama geçit verdiğinde satışların güçlü bir şekilde piyasayı etkisi altına aldığına şahit olacağız. Bu nedenle sıklıkla trade edilen ve pozisyon taşınan büyük hisselerin yanında küçük hisselerden oluşan Russell endeksini de artık ekranların bir köşesinde bulundurmakta fayda var. Ayrıca endeks genelinde fiyat kazanç oranı 2021’de zirve yaptıktan sonra fiyatlar artamadığı için düşmüş durumda. Normal şartlarda fiyatın tekrar yükselmesi beklenir ama tarihsel olarak bakıldığında daha önce 2018’de böyle bir durum olduğunda fiyatın önce düştüğü görülüyor.

unnamed 1 1

Emtia piyasasında ise petrol yüksek talep nedeniyle bir kez daha artışa devam ediyor. Her ne kadar opsiyon volatilitesi Cuma günkü yükselişe rağmen satım opsiyonları lehine bir görünüm verse de bunun daha çok alınan long pozisyonlara karşı korunma nedeniyle arttığını düşünmek daha doğru olacak gibi. Nitekim petrol hisselerinde geçen hafta gözlemlenen gerileme eğilimi de yerini yeni bir yükselişe bırakmış durumda. Bu durumda WTI petrol tarafında $85’a kadar yükseliş beklemek mantıklı olacaktır. Ek olarak COT raporuna göre hedge fonlar önceki hafta petroldeki long pozisyonlarına ek yaparak net durumda 259K long a ulaşmış durumdalar.

Doğal gaz tarafında ise COT raporunda fonların short pozisyonları azalttığını ama buna karşılık longlardaki artışın yeteri kadar güçlü olmadığını, buna rağmen nette longlarda artış olduğunu görüyoruz. Bu da geçen hafta gaz kontratlarındaki satışa rağmen önümüzdeki haftalarda kontratlarda yükseliş beklentisini ortaya atıyor. Yüksek volatilitesi nedeniyle dikkatle pozisyon alınması gereken bir emtia ancak Şubat ve Mart ayında daha güçlü bir seyir gözlemlenebilir.

Altın ve gümüşte ise geçen haftadan bu haftaya oyun değiştirici bir gelişme olmadı. Hem ETF para giriş/çıkışı, hem de vadeli kontratlardaki pozisyonlanma açısından şimdilik önemli bir değişim yok. Genel eğilim hafif yukarı olmakla beraber reel faiz ve Dolar Endeksinin kıymetli metallerde etkili olması beklenir.

 

 

Başa dön tuşu