Güncel

Uluslararası Şeffaflık Derneği Raporunda Türkiye 43 Sıra Geriledi

Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından yapılan çalışmalar neticesinde farklı endekslere yönelik listelemeler yapılıyor. Yolsuzluk Endeksi 2021 açıklanması ile birlikte Türkiye’nin 10 sıra daha gerilediği görüldü. Son 8 yıllık süre içerisinde sürekli sıralama kaybeden Türkiye’nin 8 yıl genelindeki sıra kaybı 43 olurken, bu gerileme ile birlikte Türkiye 180 ülke arasında 96. sırada yer aldı.

Son 10 yıllık süre içerisinde en çok puan kaybeden ülkeler arasında gösterilen Türkiye’nin yolsuzluk algı puanı ise 38 olarak açıklandı. Raporda Tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında en düşük puan alan Bulgaristan’ın dahi gerisinde kalan Türkiye, 38 OECD ülkesi arasında ise 37. sırada yer almasıyla dikkat çekti.

Cezasızlık, olumsuzlukları arttırıyor

Raporda cezasızlığın yaygınlaşmasının ve eğilimin usulsüzlükleri arttırdığı belirtildi. Raporda bu konuyla ilgili olarak ise şöyle denildi;

Büyük ölçekli yolsuzluk iddiaları yargıya taşınsa da pek çoğunun soruşturma aşamasında kalmasıyla yolsuzluk suçları için cezasızlık yaygınlaşmaktadır. Bütçe şeffaflığı ve kamu kaynaklarının kullanımına ilişkin hesap verebilirlik konusunda temel ihlaller bulunmaktadır. Medya kuruluşlarına, gazetecilere, sivil topluma yönelik baskı ve yıldırma politikaları sürmektedir. Bunlara karşın yargı erki, bağımsızlığını korumalı ve yolsuzlukla mücadele gücünü yitirmemelidir. Geleceğimizi ipotek altına alan Kamu Özel İşbirliği proje, ihale ve sözleşme süreçleri şeffaf ve açık bir biçimde yürütülmeli, bu projelerin kamu maliyesine oluşturduğu yük toplumla paylaşılmalıdır.

Başa dön tuşu