Ekonomi

Un Çuval Fiyatı 400 TL Olacak!

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy tarafından yapılan açıklamalar bugün Türkiye’nin ana gündemlerinden birisini oluşturdu. Un fiyatlarında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin müdahalesinin sona erdiğini söyleyen Ulusoy, bundan sonraki süreçlerde fiyatlarda ciddi bir artışın yaşanacağını söyledi.

Un Çuval Fiyatı 260 Liradan 400 Liraya Çıkacak

Şu anda 260 TL’den satılan bir çuval un, 31 Mayıs 2022 sonrasında artış gösterecek. Regülasyonun sona ermesi nedeniyle yaşanacak bu durumda, en iyi senaryo 400 TL’lik bir fiyatı öngörüyor.  Un fiyatlarının artması ise doğrudan ekmek fiyatlarına yansıyacak. Un için 2 kat fazla ödeme yapmak zorunda kalacak üreticiler, maliyetleri fiyatlara yansıtacak.

Buğday karşılığı verilen taahhüttün sona ermesiyle birlikte yaşanacak bu durum, TMO’nun yeni bir hamlesiyle önlenmeye çalışılabilir. Konuşmasında “Toprak Mahsulleri Ofisi‘nden tahsis edilen buğday karşılığı verilen taahhüt bugün itibarıyla son buluyor. Yani, 31 Mayıs itibarıyla un sanayicilerinin bu ürünleri 260 TL eden satma taahhüdü son buluyor. TMO’nun yaptığı açıklamalar ve piyasa oyuncularının da beklentisi sezonda böyle bir uygulama olmayacağı yönünde. Ton başına 3600 TL’lik fiyatta 260 TL’ye denk gelen un çuvalı, bugün Borsalarda işlem gören fiyatları baz alarak yaptığımız hesaplamalarımıza göre kabaca 400 TL’ye çıkacak.” diyerek durumu özetleyen Ulusoy, şirketlerin ve vatandaşların duruma karşı dikkatli olmasın gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu