Spor

Ünlü Antrenör’den Bafra Gazeteciler Derneğine Ziyaret

2017 WKF K-1 Profesyonel Uluslararası unvan kemeri bilindiği üzere Bafralı sporcumuz ve kardeşimiz Ümit Kazanbaş’ın olmuştu.

Tekrar bir hatırlatma yapalım.

26 Şubat`ta Azerbaycan` ın Bakü şehrinde düzenlenen World Kickboxing Federasyonunun düzenlediği WKF K-1 Profesyonel Uluslarası ünvan kemerini 80 kilogramda Dünya şampiyonluğu için maça çıkan Final’ de 2 kemer sahibi İranlı rakibini 3 raunt da nakavt edip, Dünya şampiyonu oldu.

ÜNLÜ SPORCULAR YER ALDI

Sporcumuz böylece kilosunda Dünya’nın en iyi 18 kickboxing sporcusu arasına girdi.

Müsabakalarda çok önemli isimlerde yer aldı.

Şampiyonaya Türkiye’nin yanında Azerbaycan, İran, Gürcistan, Rusya ve Pakistan’dan güçlü sporcular katıldı.

KEMER ŞUAN BAFRA’DA

Geçtiğimiz günlerde Ümit Kazanbaş`ın antrenörü ve WKF Türkiye Temsilcisi Serkan Cezayirli Bafra Gazeteciler Derneğimizi yanında getirdiği kemer ile ziyaret etti.

Bizde Dünya Şampiyonluğu kemeri ile birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdik ve kendilerini tebrik edip, başarılarının daim olmasını istedik.

Hocamız Serkan Cezayirli bize teşekkür ederek, şöyle konuştu.

“İbrahim bey, 2016 aralık ayında yaptığımız karşılaşmada kemeri iki puan ile kaybetmiştik. Ancak bu kez işi sıkı tuttuk. Kazandığımız Dünya Şampiyonluğu ile Türkiye’mize ve Bafra’mıza bu gururu yaşattık. Şimdi ise mayıs ayında Yunanistan’daki yapılacak olan Avrupa şampiyonasında Türkiye’mizi ve Bafra’mızı temsil edeceğiz. Buradan da, şampiyonluk alarak dönmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

CEZAYİRLİ ZOR BİR MAÇA ÇIKTIK

Serkan Cezayirli hocamız kemer maçının kendileri açısından zor geçtiği hatırlatıp, konuşmasını şöyle sürdürdü.

“İbrahim bey, Finalde sporcumuz Ümit Kazanbaş, İranlı 2 kemer sahibi 1.90 boyundaki rakibinin karşısına çıktı.Sporcumuzun Nakavt etmekten başka seçeneği yoktu. Dahası ikinci raunt da sporcumuz Ümit Kazanbaş, rakibinden burnuna faullü bir diz yedi. İkinci raundun puanlaması beraberlikti.  Aynı şekilde müsabaka üçüncü raunda da, ortada geçiyordu. Maçın bitmesine sadece 20 saniye kalmıştı. İşte o anda Ümit’imiz rakibini yere indirerek nakavt etti. Dahası rakip Dünya şampiyonu olduğu için hakemlerde bu faullü vuruşları görmezden geliyordu. Rakibe bir kez bile ihtar verilmedi. İtiraz ettik, ama nafile. Her defasında maçı devam ettirdi. Buna rağmen Şampiyon olduk ama sporcumuzun şuan burnunda bir sakatlık var. 1 ay maç yapamaz.” dedi.

DÖVÜŞ AKIL İŞİDİR

Serkan Cezayirli hocamız ringlerde dövüşün akıl işi olduğunu da, vurgulayıp “ Sporcumuz Ümit Kazanbaş, 1.75 boyunda kısa boylu bir sporcumuz. Uzak dövüşten kaçınmalı, rakipleri uzun boylu olduğu kendisi için dez avantaj oluyor. Bu nedenle yakın dövüşürse daha fazla aparkat ve kroşe vurma şansı bulur. Bu arada sporcumuz ringde aklı ile dövüş yapıyor. Aklını kullanıyor. Bizim sporcumuz şuan 80 kiloda profesyonel dünya sıralamasında Türkiye’mizi 18 ülke arasına yazdırdı. Bundan sonra Dünya sıralamasında daha başarılı olabilmek için kemer maçlarında boy gösterip, kazanması lazım. Sporcumuz bunu da, başaracak güçtedir.” dedi.

K-1 MAÇLARI BAFRA’YA GELEBİLİR

Serkan Cezayirli hocamız K-1 maçlarının Bafra’da yapılabileceğini de, savunuyor.

Hatta böyle olduğunda Dünya’nın en ünlü Kickbokscularını da Bafra’ya getirebileceğini iddia ediyor.

Ancak sponsor desteğine ihtiyaç duyduklarının da altını çiziyor.

Kendisine sorduk, “Serkan hocam bu sponsorların ne kadar destek vermesi gerekir?”

Serkan hoca cevap veriyor.

“İbrahim bey, 20 bin TL destek verilirse K-1 maçları Bafra’da oynanabilir. Bu konuda iddia ediyorum. Destek versinler Bafra’nın adını bu müsabakalar ile Dünya’ya duyurabiliriz.”

Tekrar Serkan hocama soruyorum, “Hocam nasıl bir müsabaka düşünüyorsun?”

“İbrahim bey, amacımız Bafra’daki müsabakalar da, Türkiye karması ve yabancılar karmasını karşı karşıya getirmek. Ben aynı zamanda mücadele sporları Federasyonu Samsun İl Başkanı’yım. Bu arada Bafra’mızdan da, önemli sporcular yetişiyor. Örneğin sizi ziyarete gelen Rıdvan Kural kardeşimiz, 70 kiloda maçlara çıkıyor. Tayboks yapıyor. Nisanda da, antrenörlük belgesi alacak. Bu kardeşimiz de, ileride Dünya şampiyonu olabilir.” dedi.

Haber Cemal İlhan 

Başa dön tuşu