Ekonomi

Varlık barışından yararlanmak isteyenler dikkat: Son 1 hafta

Türkiye’de varlık barışı olarak adlandırılan yeni düzenleme ile yurt dışından getirilen sermaye piyasası araçlarının Türkiye ekonomisine kazandırılması amaçlanmıştı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda kişilerin herhangi bir vergi incelemesine gerek kalmadan bu varlık barışından yararlanabileceği ve tüm bu sermaye piyasası araçlarını kullanabileceği ifade edilmişti.

Son tarih 31 Aralık 2021

Konu ile ilgili yapılan son açıklamalarda ise varlık barışı uygulamasından yararlanmak isteyenler için son 1 haftalık sürenin kaldığı belirtildi. Kanuni defter kayıtlarında yer almayan tüm para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını kapsayan düzenleme için 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapılabilmesi mümkün. Yurt dışındaki varlıklarını bildirmekle yükümlü olan vatandaşların 31 Aralık’a kadar yapacakları başvurularda herhangi bir mağduriyet ya da cezai işlem uygulanmayacak.

Vatandaşların bankalar ya da aracı kurumlar üzerinden yurtdışı varlıklarını bildirmesi yeterli olacak. Bunun için vergi dairesi üzerinden herhangi bir işlem yapılmasına da gerek görülmüyor.

Varlık barışında tek şart var

Varlık barışında yararlanmak isteyenler için tek bir şart var. Bu şart da bildirim yaptıktan sonra ilgili varlıkların en geç 3 ay içerisinde Türkiye’ye getirilmesi ve hizmet veren banka ya da aracı kurumların hesaplarına transfer edilmesi. Transfer edilen varlıklar böylece yasal bir şekilde kullanılabilecek.

Başa dön tuşu