Güncel

Vortex Kar Yağışı Nedir? Vortex İstanbul’da Ne Zaman Etkili Olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan son bültenlerde, yoğun bir kar yağışı olacağı belirtildi. İstanbul gibi pek çok büyükşehri etkisi altına alacak kar yağışı nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına önlemler alınmaya başlandı. Vatandaşlar ise bülten ve uyarıların ardından vortex nedir, vortex kar yağışı nedir, vorteks ne demek şeklinde aramalara başladı. vortex etkisi kar yağışı ve yaşanan son gelişmeler ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Vortex Kar Yağışı Nedir, Vortex Etkisi Kar Ne Demek?

Yapılan açıklamalara göre Vortex (Vorteks); Kuzey Yarı Küre’de saat yönünün tersine dairesel hareketle kendi ekseni etrafında dönen hava akımıdır. Bu hava akımı sırasında bol miktarda yağış ve kar toplandığından dolayı kısa süre içerisinde yoğun bir yağış görülmektedir. Yer yer fırtınaya sebep olabilen vortex bu nedenle hayatı kısa süre içerisinde zor şartlar altına sokmaktadır. Vortex Kar Yağışı Nedir konusunda bilgi almak isteyenler için genel itibariyle tanım bu şekilde aktarılabilir.

Vortex Kar Yağışı Nedir?

Vortex kar yağışı nedir noktasında ise mevcut hava akımının yoğun kar toplayarak bir bölgede yoğun kar yağışına sebep olması yer almaktadır. Bu nedenle kar yağışında anlık çok yoğun bir birikim olabilmektedir. Vorteks nedir şeklinde yapılan aramalar sonrasında vatandaşların bu olayların etkili olduğu bölgelerde nasıl bir yağışın olduğunu görmesi, başta İstanbul olmak üzere okullar tatil olacak mı sorularını da beraberinde getirdi.

okul tatil

İstanbul’da Okullar Tatil Edilecek Mi?

Şu anda vortexin en etkili olması beklenen bölge İstanbul. Bu nedenle de İstanbul’da 10 Mart ve 11 Mart tarihlerinde okulların tatil olmasına yönelik yoğun bir talep bulunuyor. Milyonlarca öğrenci, vatandaş ve eğitime bağlı şekilde çalışan (yemek, servis) sektörü yapılacak açıklamalara gözünü çevirmiş durumda.

Vortex Kar Yağışı Nedir
Vortex – Dünya genelinde kullanılan ortak bir terimdir.

Meteoroloji Ne Diyor?

Konuyla ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu bülteninde ise şöyle denildi;

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul’da perşembe gününden itibaren kuvvetli, yoğun kar yağışlarının, poyraz fırtınasının ve kuvvetli soğuk havanın etkili olacağını açıkladı. Değerlendirmede, il genelinde 10-20 santimetre kar kalınlığı, kentin kuzeyinde ve boğaz kesiminde deniz etkili yoğun kar sağanakları nedeniyle 20 santimetre kar örtüsü oluşacağı belirtildi.

Soğuk Hava Geliyor

” İstanbul il genelinde 10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren kuvvetli, yoğun kar yağışlarının, poyraz fırtınasının ve kuvvetli soğuk havanın (mevsim normallerinin 6 ila 10 derece altında) etkili olacağı tahmin ediliyor. Kar yağışlarının il genelinde aralıklarla kuvvetli (10-20 cm kar örtüsü), kentin kuzeyinde ve boğaz kesiminde kuzeydoğu yönlerden esecek kuvvetli rüzgâr ve fırtına ile birlikte deniz etkili yoğun kar sağanakları (20 cm üzeri kar örtüsü) şeklinde olması bekleniyor.

Yapılan en son değerlendirmelere göre İstanbul’daki soğuk havanın, kar yağışlarının ve kuvvetli rüzgârın önümüzdeki hafta başına kadar devam etmesi bekleniyor. Ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi, yağış anında görüş mesafesinde azalma, ağaç, direk devrilmesi ile çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın ve yetkililerin Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmeleri önem arz etmektedir.”

Başa dön tuşu