Teknoloji

Çok Sık Duyduğumuz VRAM Nedir, Ne İşe Yarar?

Video RAM  yani kısaltılmış hali ile VRAM, görüntülerin geçici bir bellekte tutulduğu belleğe verilen isimdir. Bilgisayar sistemi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu teknoloji görüntü belleğini işlemciden alır ve bunları saklar.  Peki, VRAM nedir, ne işe yarar?

VRAM Ne İşe Yarar?

RAM alanı veriler son bulana kadardır. Bu sebepten dolayı bu tarz belleklere geçici bellek ismi verilmektedir. Video yani kısacası ekran kartınızda yer alan bellek geçici bir bellektir. VRAM ile normal RAM arasında en büyük fark performans diyebiliriz. VRAM yalnızca harici ekran kartlarında bulunmaktadır. Örnek vermemiz gerekirse  NVIDIA ve AMD grafik kartına sahipseniz bu grafik kartlarında VRAM bulunmaktadır. Lakin bunlar yok ise işlemcinin kendi ekran kartı çipinde bu RAM çeşidi yer almamaktadır.

VRAM kısacası ekran kartınızın daha hızlı çalışmasını, daha iyi işlemler gerçekleştirmesini sağlayan geçici bir bellek türüdür.

VRAM Boyutunu Öğrenme

VRAM nedir, VRAM ne işe yarar gibi sorulara yanıt verdiğimize göre şimdi VRAM boyutunu nasıl öğrenebiliriz sorusunun cevabına geçelim. VRAM boyutunu öğrenmek için aşağıdaki adımları yapmalısınız.

  • İlk önce Windows tuşu + R tuşuna basın. Çalıştır ekranına dxdiag yazın.
  • Karşınıza gelen pencerede oluşturucu sekmesine tıklayın.
  • Karşınıza çeşitli veriler gelecek burada görüntü belleği (VRAM) yazan seçeneğin yanında yer alan sayı sizin VRAM boyutunuzu göstermektedir.
VRAM Boyutunu Öğrenme
VRAM nedir, vram ne işe yarar

VRAM Kaç Olmalı?

Bu birazda bilgisayarınızı ne  amaçla kullanacağınıza bağlı. Örnek vermemiz gerekirse, diyelim ki sadece video ve ödev için kullanacaksanız 1-2 GB VRAM alanı sizin için yeterli olacaktır. Lakin ben oyun oynayacağım ve en iyi grafiklerde oynamak istiyorum diyorsanız en düşük 8GB VRAM boyutuna sahip ekran kartı seçmeniz sizin için iyi olacaktır. Çünkü günümüzde oyunların grafikleri oldukça gelişmiş durumda ve en yüksek, en iyi ayarlarda oynamanız için VRAM boyutu yüksek olmalı.

VRAM Arttırma Mümkün mü?

Evet bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Lakin her ekran kartı için bu durum söz konusu değil. OC özelliği bulunmayan ekran kartlarında bunu denememenizi tavsiye ederiz. Eğer ki benim ekran kartımın OC  özelliği yok, ilahi ben yine de denemek istiyorum diyorsanız bilgisayarınızda çeşitli teknik ve donanımsal sorunlara yol açabilirsiniz. VRAM arttırma her modele göre değişiklik göstereceği için modelinize göre bir araştırma yaparak, bu işlemleri yapmanız daha iyi olacaktır. Bu işlem bios üzerinde gerçekleşmekte. Bilgisayar modeli vram şeklinde aratırsanız büyük ihtimalle kaynaklar ve videolar çıkacaktır.

 

Başa dön tuşu