Dünya

Wikileaks’ın kurucusu Ekvador Büyükelçiliği’nde sorgulanacak

Wikileaks’ın kurucusu olan Assange Ekvador Büyükelçiliği’nde sorgulanacak.Londra Büyükelçiliği’nde yaşayan Wikileaks’ın kurucusu Julian Assange ile görüşmek isteyen Ekvador Hükümeti İsveç makamlarından gereken iznin alındığı açıklandı.Wikileaks’ın kurucusu Assange Julian Ekvador Büyükelçiliği’nde sorgulanacak.

Assange dışarı çıktığı takdirde, İngiliz Polisi tarafından tutuklanabileceği için Ekvador Büyükelçiliği binası dışına hiç çıkmadı.

Ekvador hükümeti, dört yıldır Londra Büyükelçiliği’nde yaşayan Wikileaks kurucusu Julian Assange ile görüşme için İsveç makamlarıyla anlaşıldığını duyurdu.

Ekvdador Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında görüşmenin önümüzdeki haftalarda Londra’daki büyükelçilik binasında yapılacağı belirtildi.

İsveçli yetkililer 2010’da bu ülkeye yaptığı ziyaret sırasında bir kadına tecavüz ettiği iddiasıyla ilgili olarak Assange ile görüşmek istiyor. Assange’a henüz resmi bir suçlama yöneltilmedi ancak Wikileaks’in kurucusu tecavüz iddiasını ve diğer iki kadının da yaptığı benzer suçlamaları reddedidyor.

Assange Haziran 2012’de Londra’daki Ekvador Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Ekvador geçen yıl da Assange’ın büyükelçilik binasında sorgulanması için İsveç’le anlaşıldığını duyurmuş ancak görüşme yapılmamıştı.

İsveç Savcılığı Sözcüsü Karin Rosander Associated Press’e yaptığı açıklamada sorgulama için Ekvador’a geçen Ocak ayında resmi talepte bulunduklarını, Haziran’da bir hatırlatma yazısı gönderdiklerini ve önceki gün yanıt aldıklarını belirtti.

Rosander”Bu, sorgulamayla davada ilerleme sağlanabileceği anlamına geliyor. Sorgulamanın ardından resmen suçlama yöneltilip yöneltilmeyeceği konusunda karar alınabilecek” dedi.

45 yaşındaki Assange, İsveç’e iade edildiği takdirde daha sonra ABD’ye gönderilmesinden ve burada gizli Amerikan belgelerini yayınlamaktan yargılanabileceğinden korkuyor.

Wikileaks’in yayınladığı ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini gönderen Amerikan askeri Chelsea Manning bir askeri hapishanede 35 yıllık cezasını çekiyor.

Assange Ekvador Büyükelçiliği binasının dışına çıktığı takdirde İngiliz polisi tarafından gözaltına alınabileceği için dört yıldır binayı hiç terk etmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu