Ekonomi

Yabancı Paranın Mevduat İçindeki Payı 10 Puan Azaldı

Kur Korumalı Mevduat uygulaması kapsamında Türkiye’de ilk ödeme süreçleri başladı. 2021 yılının aralık ayı itibariyle başlatılan ve beraberinde pek çok tartışmanın yaşandığı Kur Korumalı Mevduat için yapılan yeni açıklamalarda TL’ye dönüş kapsamında 3 ayda yabancı paranın mevduat içinde yüzde 10 oranında düşüş kaydettiği belirtildi. 10 puanlık bir azalış ifade eden bu pay, yabancı para yerine liranın kullanımı ile sağlandı.

KKM’de 591 Milyar Liraya Ulaşıldıa

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklamalara göre Kur Korumalı Mevduat hesaplarında şu anda toplam rakam 591 milyar lira. Bu toplan rakamın 270 milyar lirası hazine destekli olurken kalan 321 milyar liralık kısmı Merkez Bankası destekli döviz ve altın.  Aralık ayından itibaren yapılan başvurularda 1 milyonu aşan mevduat yatırımcılarının yüzde 97’lik kısmı ise gerçek kişiler. Tüzel kişi sayısı daha düşük kalırken, toplamda 28 bin 938 tüzel kişilik yatırım yapma kararı aldı.

Bakanlık tarafından paylaşılan yeni raporun son bölümünde  “KKM milli para birimimize duyulan güveni kuvvetlendirmenin yanı sıra yatırım ve üretimin en önemli unsuru olan öngörülebilirliğin artırılmasına katkı sağlamıştır. KKM hayata geçirilmesiyle yabancı para mevduatın, toplam mevduat içindeki payı 10 puandan fazla azalmıştır. TL mevduatın ortalama vadesinin iki katına yükselmesi bankacılık sektörünün kredi/mevduat/vade uyumsuzluğu sorununa iyileştirici yönde katkı sağlamıştır. KKM kapsamında uygulanan faiz üst sınırının katkısıyla bankaların fonlama maliyetleri gerilerken, bu durum ticari kredi faizinde düşüşü desteklemiştir” denildi.

Başa dön tuşu