Ekonomi

Yeni Elektrik Tarifesi Faturalara Nasıl Yansıyacak? 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bugün TRT Haber’e katılarak yeni tarife ve düzenlemelere dair açıklamalarda bulundu. KDV’nin yüzde 18’den 8’e düşürülmesinin yanında kademenin de 240 kilovatsaate yükseltildiğini belirten Dönmez, bu sayede elektrik faturalarında indirimin yüzde 8 ile 14 arasında bir oranda yansıyacağını söyledi. Dernek, vakıf ve cem evlerinin de konut tarifelerinden yararlanacağını söyleyen Bakan Dönmez, bu açıklama ile Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağını da ifade etti.

Esnaflar İçin Yeni Elektrik Tarifesi Neler Getiriyor?

Bakan Dönmez’in TRT Haber’de yaptığı açıklamalarda öne çıkanlar şöyle;

Bunun yanı sıra ticarethanede de kademeli uygulamaya geçtik. Özellikle küçük ticari işletmelerden, esnaf ve sanatkarlarımızdan gelen talepler vardı. Bunlar üzerine de biz ciddi bir çalışma yaptık. Günlük 30 kilovatsaat ki bu aylık 900 kilovatsaat eder. Biz esnaf odalarımızla da görüştük, küçük işletmelerle de görüştük. Onların ocak, şubattaki tüketimlerini dikkate alarak böyle bir düzenlemeye gidilmiş oldu. Neredeyse burada da yüzde 80’in üzerinde bir kapsama alanı olmuş oldu. Birinci kademeye girecek olan küçük ticari işletmelerin oranı iyileştirilmiş oldu.

Bunun yanı sıra tarımsal sulamada özellikle çiftçilerimizin kullandığı elektrikle ilgili olarak da KDV yine yüzde 8’e indirilmek suretiyle bir iyileştirme yapılmış oldu.

Tüketimine göre değişmekle birlikte hem KDV hem de kademedeki bu iyileştirmeyle birlikte yüzde 8 ila yüzde 14 arasında bir indirime tekabül ediyor. Daha önce birinci kademede KDV dahil bir kilovatsaat enerji için 137 kuruş ödeniyorken şimdi bu düzenlemeyle bu 126 kuruşa, ikinci kademedeki 206 kuruş da 189 kuruşa inmiş oldu. Ticarethanede de birinci ve ikinci kademe arasında yaklaşık yüzde 25’lik bir iyileştirme yapılmış oldu.

Bu uygulama 1 Mart’tan itibaren geçerli. 1 Mart’tan sonraki tüketimlerimiz bu yeni tarifeyle faturalandırılacak. Mart ayı bir geçiş dönemi olacak. Her sayacın okunma periyotları farklı ama asıl etkisini nisan ayından itibaren daha rahat göreceğiz.

Başa dön tuşu