Teknoloji

Yeni İHA Kargı İlk Kez Görücüye Çıktı

Bu yıl seri üretime başlanması beklenen Kargı, düşman hava savunmasında bulunan radarları ve yüzeyden havaya silah mekanizmalarını baskı altına alarak tahrip edebilecek.

Türk savunma sanayisinin üretmiş olduğu yeni insansız hava aracı Kargı, EFES-2022 Tatbikatı’nda ilk kez sergilendi. Kargı projesi, Lentatek liderliğinde ASELSAN, TEI ve TÜBİTAK SAGE iş birliği ile yürütülmekte. Projede hava aracının yazılımları ve diğer üretim aşamaları Lentatek tarafından geliştirildi.

Kargı, düşman hava savunmasında yer alan radarları ve düşmanın yüzeyden havaya silah sistemlerini baskı altına alıp tahrip edebilme özelliklerine sahip. Ayrıca stratejik olarak çeşitli öneme sahip çeşitli yerlerin imhası da, Kargı’nın görevleri arasında yer alıyor.

Kargı, roket motoruna sahip ve  aynı zamanda saklama kutusu olarak da kullanılan kanisterlerden fırlatılıyor. Düşman hava sahasında uzun süre kalarak hava savunma radarlarını pasifize etmeye zorlayan hava aracı, üzerindeki RF arayıcı başlık ve tahrip sistemi sayesinde hedefi bularak başarıyla imha edebilecek.

Kargi 2

Kargı’nın yabancı menşeili bileşenlerini yerlileştirme çabaları sonucunda, RF arayıcı başlık ve tahrip sisteminin yanında uçuş motoru, pervane, fırlatma motoru, link sistemi, yakıt tankı gibi diğer sistemleri de tamamen yerli olacak şekilde düzenlendi.

Proje kapsamında roket motoru TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. Roket motoru, hava aracının fırlatılmasından sonra devreye girecek ve belli bir süre dâhilinde görevden ayrılacak. Bu aşamadan sonra Kargı, TEI tarafından İHA’lar için geliştirilen PG50 iki zamanlı benzinli motor ile devam edecek. Kargı projesinde seri üretimin yıl içerisinde başlaması planlanıyor.

Başa dön tuşu