Dünya

YouTube’dan Rus Parlementosuna Erişim Engeli!

Ukrayna’ya karşı savaş başlatan Rusya yönetimine bilişim teknolojileri şirketlerinden de yaptırımlar gelmeye devam ediyor. Bu konuda son adım, YouTube platformundan geldi. Google çatısı altında hizmet veren popüler video ağı, Rus parlamentosunun alt kanadı olan Duma’nın YouTube’daki profillerine erişim engeli getirdi.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, YouTube’un bu hareketine karşı bir açıklama yaptı. Kurum, ABD’li şirket Google’ın, Duma’nın YouTube kanalı olan Duma TV’ye uyguladığı erişim engelini bir an önce kaldırması gerektiğini savundu. Öte yandan şirketin neden böyle bir karar aldığını açıklamasını talep etti.

youtube rusya erisim engeli

Google tarafından daha önce de buna benzer hareketler uygulandığını ifade eden Rus kurumu, şirketin yaptırımlar çerçevesinde böyle bir adım atamayacağını ileri sürdü. Gerekçe gösterilmeden yapılan bu eylem için bir cevap istedi.

Google, Rus Parlementosuna Cevap Verdi

Google’dan Rus kurumuna cevap gecikmedi. Şirketin bir sözcüsü, POLITICO adlı internet sitesine yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi: “Google yürürlükteki tüm yaptırımlara ve ticarete uygunluk yasalarına uymayı taahhüt eder. Bir hesabın hizmet şartlarımızı ihlal ettiğini tespit edersek, uygun eylemi gerçekleştiririz.”

Geçtiğimiz hafta Kiev yakınlarındaki Buça bölgesinde yapılan toplu katliamların ortaya çıkmasının ardından Avrupa Birliği, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya başladı. Google’ın parlemento üyelerine ilişkin aldığı kararın asıl sebebi şimdilik resmi olarak bilinmese de, şirketin Buça’da yaşananlar sebebiyle böyle bir adım attığı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu