Borsa İstanbul kırmızıya bulandı: Yatırımcılar tedirgin

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, hafta boyunca sürdürdüğü düşüş eğilimine Cuma günü de devam etti. BIST 100 endeksinin günü yüzde 1,77 kayıp ile 8 bin 113 puandan, BIST 30 endeksinin ise yüzde 1,62 düşüş ile 8 bin 497 puandan tamamladığı görüldü.

Borsa İstanbul kırmızıya bulandı: Yatırımcılar tedirgin

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bu haftaya İsrail çatışması nedeniyle düşüşle başladı. Düşüşün sadece Pazartesi ile sınırlı kalmadığı Cuma kapanışıyla birlikte görüldü.

BIST 100 endeksi haftayı yüzde 1,77 kayıp ile 8.113 puandan, BIST 30 endeksi ise yüzde 1,62 düşüşle 8.497 puandan kapattı. BIST TUM endeksinin de haftayı yüzde 1,78 düşüşle 9.392 puandan tamamladığı aktarıldı. Endeksin toplam işlem hacmi son üç ayda ortalamanın altında kalsa da Cuma itibarıyla haftalık kaybı %3,9'un üzerinde gerçekleşti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası

Sektör endeksleri baz alındığında BIST Finansal Kiralama Faktoring Endeksi (XFINK), BIST Spor Endeksi (XSPOR) ile BIST Turizm Endeksi'nin (XTRZM) dışında hiçbir sektör endeksi pozitif performans gösteremiyor. BIST Banka Endeksi (XBANK) günü %3,41 kayıpla kapattı, BIST Sanayi Hisse Senetleri Endeksi (XUSIN) günü %1,68 kayıpla tamamladı.

Uzmanlar, borsadaki düşüşü İsrail-Filistin çatışmasından kaynaklanan jeopolitik risklerin yarattığı paniğe bağlıyor ancak eğilimin henüz kötüleşmediğine de dikkat çekiyor. Uzun süredir beklenen yabancı girişinin, borsanın "yükselişini" sürdürmesi açısından son derece önemli olduğu kaydedildi.