Fatih Terim fonu olayı sonrası Denizbank'tan flaş açıklama geldi

Futbolcular arasında gündemde yer alan dolandırmalar üzerine Denizbank tarafından açıklamalar yapıldı. Bankadan çekilerek nakit paranın sorumluluğunun ve kullanım hakkının para sahiplerinden açıklama geldi.

Fatih Terim fonu olayı sonrası Denizbank'tan flaş açıklama geldi

Galatasaray’ın eski teknik direktörü Fatih Terim adına kurulan fonla aralarında Arda Turan ve Emre Belözoğlu'nun da olduğu çok sayıda futbolcu ve ünlü ismin bankacı Seçil Erzan tarafından dolandırılması üzerine açıklamalarda bulundu.

Kamuoyuyla yayınlanan bilgiler üzerine fon dolandırıcılığına dair açıklamalar yapılırken raporun teslim sırasında Başsavcılık, Denizbank tarafından yapılan bildirim üzerine mağdurun bir başvurusu üzerine tek müracaatın yalnızca banka tarafından Cumhuriyet Savcılığını raporu üzerine ilk incelemelerde ortada bankacılık suçunun ortaya çıkmasıyla beyan edildi.

DENİZBANK AÇIKLAMASI

"15.000 çalışanı, 700’e yakın şubesiyle 14 milyon müşterisine 4 ülkedeki iştirak banka ve şubelerinin yanı sıra yurtiçi iştirakleriyle hizmet veren DenizBank, 27 yıllık tarihinde ülkemize 10 milyar USD’nin üzerinde net sermaye girişi sağlamış Türkiye’nin 5. büyük özel bankasıdır. Tarımdan Kobilere, turizmden denizciliğe, ülkemizin büyük altyapı ve enerji projelerine, eğitim ve sağlık sektörlerine 30 milyar USD’nin üzerinde uzun vadeli kaynak temin etmiştir. Kurum olarak, eski bir çalışanımızın karıştığı, Bankamızla ilgisi bulunmayan münferit bir olayın kamuoyunda gündemi meşgul etmesinden üzüntü duymaktayız.

Denizbank fonu

DenizBank A.Ş. hakkında doğrular saklanarak tek taraflı, aslı olmayan çok sayıda beyanat verilmektedir. Bu beyanatlar; Bankamız hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesine rağmen, farklı mecralarda, görüşlerimize başvurulmadan, doğruluğu teyit edilmeden ve taraflı olarak kullanılmaktadır. Böylece hem gerçekler çarpıtılmakta hem de Bankamız itibarı zarar görecek şekilde haberlere konu edilmektedir.

Kurumumuz, kovuşturma süreci devam eden bu olayda; konunun mahkemeler nezdinde hızla ve adilane bir şekilde sonuçlanacağına olan inanç ve müşteri gizliliğine riayet etme ilkesiyle, hukuk sürecinin ve adaletin tecelli etmesini beklemektedir. Ne var ki, yapılan çok sayıda taraflı yayın karşısında kamuoyuna bu bilgilendirmenin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Her şeye rağmen açıklamamızda, kurum olmanın sorumluluğuyla hareket edilmesine özen gösterilmiş ve ilgili kişilerin adlarına yer verilmemiştir.

Seçil Erzan’a para verdiğini iddia eden A.T.’nin vekili tarafından mahkemeye sunulan ve emniyet birimlerince deşifre edilen 7 Nisan akşamı Seçil Erzan’la yaptığı telefon görüşmesinin bir kısmına aşağıda yer verilmiştir;

A.T.: Kaç kişi var 20-25 ya Seçil gözünü seveyim bize artık yalan söyleme çoluğumuz çocuğumuz zor durumda

Seçil ERZAN: Arda 100 kişi falan yok dur…eee.

A.T.:Kaç kişi var tahmini bi düşün bakayım

Seçil ERZAN: Bi dakika… ee… 10 tane futbolcu var

SA.T.: Evet

Seçil ERZAN: Eee… işte 10’da benim yandan yani… 10’da benim yakın çevremden.

A.T.: E terim var Fatih hocanın şeyi ondan sonra

Seçil ERZAN: Toplam o kadar… Hepsi o kadar hani 21-22

A.T.: Bak Seçil. Sana diyeceklerimi iyi dinle bak şuanda bu savcılık işlerini de polisi de her şeyi biz tutuyoruz. Kimseyi hiçbir yere göndermiyoruz. Eğer sen bunları doğruyu söyleyeceksin ki biz bu işi bankayla çözmeye çalışalım. 20 kişiyse gidip bankayla bunu çözmeye çalışırız. Ama bana dersen ki arda 100 kişi var, bu iş olmaz…

Seçil ERZAN: Hani maksimumu olsun 23 kişi yani 25 kişi olsun. O kadar bile yoktur. Hı hıı…

A.T.: Yani Seçil eğer 25 kişiyse gidip oturulur konuşulur bizim peki hepimizin zararlarımızı biliyor musun

Seçil ERZAN: Biliyorum yani zararda olanları biliyorum. Yani zararda… mesela Emre almadı sen anaparanı tamamladın faizini almadın

A.T.: Ya ben faizi geçtim. Ben sana sayıcam zaten. Şeyleri falan 8.250’leri falan onları geçtim hepsini öyle elden aldı. Ben tam anaparam 7.650’ye falan geliyor. Ben hepsini saydım. Anladın mı. Vermediğiniz ödemediğiniz.

Seçil ERZAN: Ödenenlerden nasıl senin

A.T.: Yok ödenenler… ya Seçil darma dağınım ben biliyorsun Emre…

Seçil ERZAN: İşte onların hepsi bende bi yerde yazıyordu çıkarıcam onları işte

A.T.: Peki Fatih hoca, Fatih hoca karda mı bu işten

Seçil ERZAN: Valla Arda bir şey söyleyeceğim normal şartlarda hoca kardaydı yani çünkü hocanın… sen yalnızsın dimi...

A.T.: Yalnızım yalnızım. Hoca kardaydı dimi

Seçil ERZAN: Hı hı… Hı hıı…

A.T.: E Hocanın da krediler çıkmış. O adamcağızda oradan darma dağın

Seçil ERZAN: … yolu kapatıyorlar öyle. Onları da tek tek şimdi çıkaracağım

A.T.: Peki bir şey diyeceğim. Bu Hakan abi. Şimdi Hakan Ateş bunu duydu bugün, Mehmet Aydoğdu duydu. Bunların hiç haberi yok muydu hiçbir şeyden ya

Seçil ERZAN: Yok mahvedecekler beni onlar. Ama ne yaparlar…

A.T.: Sen sen bankayı falan düşünme Seçil. Sen şuanda biz, yani biz yani seni, insanları savcılığa vermesinler diye tutuyoruz herkesi. Ya seni, sen bize doğruları söyle ki biz bir çözüm yoluna gidip bu işi bir an önce toparlayalım yoksa savcılık bilmem ne biri bin para olur yani bu işin yani yalanı yok yıllarca yatarsın.

Bu açıklamalar üzerine bankanın üst yönetiminde olaydan haberdar olunurken birçok şikayet ifadeleri üzerine Seçil Erzan'a aylarca ulaşılmadığı ulaşanların da kendilerinin oyalandığı belirtilerek 7 Nisan tarihinde Denizbank tarafından gelen ihbar üzerine banka tarafından BDDK'ya ya da diğer resmi kurumlarına başvurulmaması durumunda banka dışında gelişen olaylar üzerine banka yönetiminde haberdar olma durumunda imkan kaldırıldı.

DENİZBANK VE YÖNETİCİLERİ HEDEF ALIMI

Seçil Erzan olayında yerli yabancı bütün banka Yönetim Kurulu üyeleri ve bir bölüm yöneticilerin adları ortaya atılarak, Erzan'dan tahsili mümkün olmayan paraların banka yöneticilerine baskı kurularak bankalardan tahsili başlatıldı. Kendilerine sahte olduğunu kabul etmeleriyle bankacılık sisteminde ifade verilmeden ve banka düzenlememiş kağıtlar kullanılarak banka üzerine ihtiyati haciz kararı basın önünde icra edilme üzerine çalışıldı.