Kemal Kılıçdaroğlu koltuğunu kime bırakacağını açıkladı

CHP, bir hafta sonra kurultaya gidiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Divan Başkanlığı yapacak. Aday gösterilmesi halinde gemiyi güvenli bir limana bırakmak üzere aday olacağını belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Partiyi bilgili, birikimli, iyi bir sosyal demokrata devredeceğim” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu koltuğunu kime bırakacağını açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin önümüzdeki hafta düzenleyeceği kurultayda, partiyi kimin yöneteceğini açıkladı. Kurultayın Divan Başkanlığı'nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yapacak. Kılıçdaroğlu, aday olması durumunda partiyi güvenli bir limana taşıyacak bir "sosyal demokrat" olarak aday olacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu'nun amacı, partiyi bilgi ve deneyime sahip bir sosyal demokrata teslim etmek. Bu açıklama, CHP'nin gelecekteki liderinin sosyal demokrat değerlere ve bilgi birikimine sahip olması gerektiğini vurguluyor. Kılıçdaroğlu, CHP'nin yönetimini güçlü ve deneyimli bir isme emanet etme niyetini belirtirken, partinin geleceğinde sosyal demokrasiye önemli bir vurgu yapmış oldu. Bu açıklama, CHP içindeki liderlik yarışını ve parti stratejisinin geleceğini şekillendirebilecek önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir. İşte detaylar...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu

CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU KURULTAYDA PARTİYİ KİMİN YÖNETECEĞİNİ AÇIKLADI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gelecek seçimlerde aday gösterilmesi halinde partiyi güvenli bir limana taşıyacak bir "sosyal demokrat" olarak aday olacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, partiyi bilgili, birikimli ve iyi bir sosyal demokrata devretme niyetinde olduğunu dile getirdi. Ancak "Mevcut kişiler arasında böyle biri var mı?" sorusuna, böyle bir kişinin bulunduğunu ancak henüz görünür hale gelmesi gerektiğini ifade etti. Yani, gelecekteki liderin kim olacağını net olarak belirlememiş gibi görünüyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca, DEVA Partisi'nden transfer yapılacağı iddialarını yalanladı. Bu, parti içindeki bazı spekülasyonları ortadan kaldırmış oldu.

Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Divan Başkanlığı teklifini açıklarken verdiği gerekçe, İmamoğlu'nun elinin güçlenmesine katkı sağlama isteğiydi. Yani, İstanbul'da yapılan seçimlerde İmamoğlu'nun daha güçlü bir konumda olmasını hedeflediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'na yöneltilen eleştirilere cevap verirken, "İttifaklar, Ümit Özdağ ile yapılan protokol ve 39 milletvekili vermenizden dolayı… Hiç 'Millet İttifakı yanlıştı' diye düşündünüz mü?" sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, mevcut durumda ülkenin sorunlarına ve Cumhuriyet'in zorlu koşullarına rağmen aynı idealleri paylaşanlarla bir araya gelmek gerektiğini savundu. Bu bağlamda, Cumhuriyet'in kuruluşunda da farklı dünya görüşlerine sahip insanların bir araya gelerek ortak amaçları için çalıştığını örnek verdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eleştirilere yanıt vererek Cumhuriyet'i koruma amacıyla bir araya gelmeye vurgu yaptı. Eleştirilerin acımasız olduğunu belirtti ve önyargılardan kaynaklandığını söyledi. Partisinin uzun yıllar milletvekili çıkaramadığı bölgelerden milletvekilleri çıkardığını hatırlattı ve bu kadar eleştirinin gereksiz olduğunu ifade etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, eksikliğin kırsal kesimde olduğunu kabul ederek büyük mitinglere karşı olduğunu ve sahadaki çalışmaların daha fazla önem taşıdığını vurguladı. Ayrıca, parti içinde CHP'nin sağa kaydığı eleştirilerine "CHP her kesimle diyalog kuruyor" şeklinde yanıt verdi.

DEVA Partisi'nden transfer iddialarını reddeden Kılıçdaroğlu, herhangi bir vaatte bulunmadığını ve böyle bir konuşmanın yaşanmadığını belirtti. Ayrıca, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı Kurultay'dan sonra ziyaret edeceğini açıkladı.

Kendisine destek vermeyenlerle ilgili olarak "Seçilseydim yanımda olacaklardı evet, şimdi karşımdalar… Kimin haklı olup olmadığını toplumun vicdanına bırakmak lazım" dedi.

Kılıçdaroğlu, adaylığına ilişkin olarak, partisinin aday göstermesi halinde aday olacağını ve amacının CHP'yi güvenli bir limana taşımak olduğunu söyledi. Bu limanın, bilgili, birikimli ve iyi bir sosyal demokrat tarafından yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Ancak, böyle bir kişinin şu an için görünürde olmadığını belirtti.

Son olarak, İstanbul'un kaybedilmeyeceğini ve bir ittifak olmasa bile kazanılacağını ifade etti.