TCMB Başkanı 3 yıllık enflasyon tahminini açıkladı

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyon verilerini açıkladı

TCMB Başkanı 3 yıllık enflasyon tahminini açıkladı

MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN ENFLASYON AÇIKLAMASI….

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı yakın zamanda değişti ve yeni başkan Fatih Karahan olmuştu. Karahan başkan olmasının ardından 2024 yılının ilk enflasyon rakamlarını açıkladı. Karahan hangi açıklamayı yaptı...İşte rapora göre detaylar….

para

 Karahan tarafından yapılan açıklamada enflasyon vurgusu dikkat çekti. Karahan ayrıca konu ile ilgili olarak da "Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gelene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız" mesajı verdi. "2024 yıl sonu tahmini yüzde 36, 2025 yıl sonu tahmini ise yüzde 14 olarak kalmıştır" dedi.

Başkan Fatih Karahan, ayrıca ekonomi ile ilgili de bazı anektotlar paylaştı işte Karahan’ın konuşmasından kesitler: ‘’Merkez Bankası'nın görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Merkez Bankası olarak güçlü ekibimizle birlikte dezenflasyonu tesis etmeye yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gelene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kalıcı fiyat istikrarına ulaşana kadar politika duruşumuzu sürdürerek enflasyonu tahmin ettiğimiz patikaya düşürecek ve orta vadede ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız.

Küresel olarak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı önem kazanmıştır. Merkez Bankalarının indirim süreçlerini kademeli bir şekilde sürdürecekleri ve küresel ölçekte parasal sıkılığın korunacağı değerlendirilmektedir.’’

Türkiye’de devam eden Enflasyon ile ilgili olarak da verileri paylaşan Karahan, ‘Haziran 2023'te parasal sıkılaştırma sürecini başlattık. Politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 45'e yükselttik. TL mevduata geçişi teşvik ettik. Enflasyon hedefimizle uyumlu seviyeye gelene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon görünümünde bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kalıcı fiyat istikrarına ulaşana kadar politika duruşumuzu sürdürerek enflasyonu tahmin ettiğimiz patikaya düşürecek ve orta vadede ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına ulaştıracağız. Küresel olarak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı önem kazanmıştır. Son dönemde ithalat eğilimi zayıflamıştır. Ocak ayı geçici verileri dış ticaret eğiliminde iyileşmenin devam ettiğini gösteriyor. Otomobil ithalatının artışı da bu dönemde hız kesmiştir. Cari dengede iyileşmenin devamını öngörüyoruz.

Hizmet enflasyonu eğiliminde son çeyrekte yavaşlama kaydedilmesine rağmen katılık sürmektedir.’ Dedi.

Enflasyon beklenilerinin kontrol altında oluğunu ve beklentilerine paralel olarak ilerlediğini aktaran Karahan, ‘Hizmet enflasyonundaki katılığın önemli bir bileşeni kiralardır. Konut piyasası gelişmeleri öncü göstergeleri olarak yakından takip ediliyor. Büyük kentlerde konut fiyatlarında artış hızı belirgin şekilde yavaşladı. Enflasyon beklentilerinin seviyesi ve dağılımı önemli ölçüde iyileşmiştir. Ücret, fiyat ayarlamaları etkisi ile hizmet gurubunda aylık enflasyon tahminlerimizin üzerinde geldi. Ücret ayarlamalarının talep üzerindeki etkisini yakından takip edeceğiz’ diye konuştu.

ENFLASYON TAHMİNİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Daha önce açıklanan 3yıllık enflasyon tahminleri verilerinde herhangi b,r sapma söz konusu olmadığını da belirten Karahan, ‘Kredi büyümesinde oluşacak aşırılıklara izin vermeyeceğiz. Tüketici kredilerinin normalleşmesini sağlamak, parasal aktarım için kritik önemde. 2024, 2025 ve 2026 yıl sonu enflasyon tahminleri bir önceki rapordaki haliyle korunmuştur. 2024 yıl sonu tahmini yüzde 36, 2025 yıl sonu tahmini ise yüzde 14 olarak kalmıştır. Tahmin aralıklarının alt ve üst noktaları da 2024 yılı için yüzde 30 ve 42, 2025 yılı için ise yüzde 7 ve 21’e tekabül etmektedir. Enflasyonun 2026 yılını tek haneli seviyelere gerileyerek yüzde 9 ile tamamlaması, orta vadede ise yüzde 5 hedefinde istikrar kazanması öngörülmektedir. Enflasyon mayıs ayında zirve yapacak, dezenflasyon 2024'ün ikinci yarısında başlayacak. Ortalama aylık enflasyon yılın son çeyreğinde yüzde 1,5 civarına gerileyecek. Ek bir faiz artışı gerektiğini şu anda değerlendirmiyoruz fakat görünümün bozulması halinde kararlarımızı gözden geçireceğiz’ dedi.