Yapay zeka işinizi elinden alabilir: Bu sektörler tehlikede

Fransız şirket açıkladı! O mesleklerde çalışanların işini yapay zeka ellerinden alacak! İşte ayrıntılar...

Yapay zeka işinizi elinden alabilir: Bu sektörler tehlikede

Fransa'da faaliyet gösteren Onclusive şirketi, çalışanlarını işten çıkararak yerlerine yapay zeka kullanma kararı aldı. Şirket, müşterilerine sunduğu hizmetleri iyileştirmeyi amaçladığını belirtti.

Paris'in kuzeyinde bulunan Courbevoie bölgesinde faaliyet gösteren Onclusive, 383 kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Bu kararın, müşteriler için basındaki makaleleri araştırmak, bulmak ve derlemek gibi görevleri yerine getiren çalışanları etkilediği öğrenildi.

Şirket yetkilisi Matthew Piercy, yeni teknolojik araçların şirkete entegre edileceğini doğruladı ve bu değişikliklerin "zor kararlar" içerdiğini açıkladı. Ayrıca, eski sistem ve altyapıyı modernize etmek istediklerini ve bu nedenle yapay zekanın katkısından yararlanacaklarını ifade etti.

yapay zeka sizi işsiz bırakabilir

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından temmuz ayında yayınlanan bir rapora göre, yapay zeka devrimi mevcut mesleklerin yüzde 27'sini etkileyecek. Tıp, hukuk ve finans gibi kalifiye meslekler de bu değişikliklerin etkisinde risk altında.

OECD'nin 2023 İstihdam Görünümü raporu, yapay zeka adaptasyonunun hızla arttığını ve bu teknolojiyi kullanabilen çalışan sayısının arttığını vurgulayarak, bir yapay zeka devriminin eşiğinde olunduğuna işaret etti.

Bu gelişmeler, yapay zekanın iş dünyasında giderek daha fazla rol oynadığı ve geleneksel mesleklerin dönüşüm sürecine girdiğini gösteriyor.