Yerli SİHA Akıncı’dan bir ilk: Hassas güdüm kiti mühimmatı ateşlendi!

Türkiye'nin yerli SİHA'ı olarak tanımlanan Akıncı’ ile bir ilk gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada Akıncı’dan hassas güdümlü füzelerin ateşlendiği bildirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır'ın açıklamasında savunmada tam bağımsızlığın önemi vurgusu vardı..

Yerli SİHA Akıncı’dan bir ilk: Hassas güdüm kiti mühimmatı ateşlendi!

Türkiye'nin en yetenekli SİHA'larından biri olan Bayraktar Akıncı piste indi. Hassas güdümlü kit mühimmatı kanat altına yerleştirildi. Her iki test de başarılı geçti ve Siha ilk kez yerli mühimmat kullandı.

Hassas Kılavuz Seti, kısaca HGK-82, Tübitak SAGE tarafından geliştirilmiştir. Amacı eski teknoloji ile yapılan umumi maksat bombalarını güdüm sistemi ile akıllı hale getirmektir. Nokta atışı için ise, yerel mühimmat hedefi vurmaktadır.

Yerli SİHA Akıncı’dan bir ilk Hassas güdüm kiti mühimmatı ateşlendi

Tübitak SAGE'nin geliştirdiği bu özel mühimmat, Bayraktar Akıncı SİHA'nın kanatları altına yerleştirildi ve başarıyla test edildi. Yani bu, ilk kez bir insansız hava aracından atılmasıydı.

BAKAN KACIR'DAN SİHA'YA ÖVGÜLER

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, gelişmeye övgüde bulunarak, yerli mühimmatın gece-gündüz her türlü hava koşulunda kullanılabileceğini belirterek, hareketli hedefleri isabetle vurduğunu söyledi. Kacır, konuyla ilgili açıklamasında "Türkiye'nin savunma sanayisi, SİHA'nın isabetli yönlendirmesiyle daha da güçlenecek." ifadelerini kullandı.

Yerli SİHA Akıncı’dan bir ilk Hassas güdüm kiti mühimmatı ateşlendi

Bakan Kacır, açıklmasının devamında HKG-82 sisteminin devlet desteğiyle geliştirilip üretildiğine dikkat çekerek, bunun savunma sanayiinde tam bağımsızlığa kavuşmada önemli olduğunu kaydetti.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, HGK-82'yi tasarlayan ve geliştiren Tübitak SAGE'de önemli bir proje geliştirildiğini vurguladı.