YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı: Kritik bir adım daha

YouTube'un reklam engelleyici olarak bilinen (ad blocker) engelleme konusunu son zamanlarda daha fazla ciddiye aldığı haberi dikkat çekti. YouTube iletişim yöneticisi Christopher Lawton'dan yapılan açıklamaya göre platform, kullanıcıları reklam oynatmasına izin vermeye ve YouTube Premium deneyimine teşvik etmek için küresel bir girişim başlattı.

YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı: Kritik bir adım daha

YouTube'un reklam engelleyicilerini yani ad blocker kullanan birçok kullanıcısı var ve The Verge, platformun reklam engelleme çalışmalarını genişlettiğini bildiriyor.

"YouTube küresel uygulamayı başlatıyor"

YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı Kritik bir adım daha

YouTube iletişim yöneticisi Christopher Lawton, bir açıklamasında The Verge'e platformunun aslında kullanıcıları reklam oynatmalarına izin vermeye ve YouTube Premium'un da teşvikine yönelik "küresel bir girişim başlattığını" söylediği öğrenildi.

YouTube Haziran ayında reklam engelleyici kullanan kullanıcılara yönelik videoları devre dışında bıraktığını kabul etmişti ancak Lawton o zamanlar bunu "küçük, küresel bir deney" şeklinde tanımlamıştı. Habere göre YouTube, son haftalarda reklam engelleyicileri kullanan kullanıcının YouTube videolarını izleyememesi ve Android Authority'nin rapor sayısında artış olduğunu gösteren bir gönderiyle bu çalışmalarını genişletti.

YouTube reklam engelleyicilere savaş açtı Kritik bir adım daha

Bu arada Lawton, reklam engelleyici kullanmanın platformun hizmet şartlarını da ihlal ettiğini iddia ediyor. Lawton, reklamların aynı zamanda dünya genelindeki yaratıcılardan oluşan çeşitli bir ekosistemi desteklediğini ve milyarlarca insanın YouTube'daki en sevdikleri içeriklere erişmesine olanak tanıdığını söyledi.