DİSK'ten asgari ücret önerisine enflasyonu merkezli teklif!

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen ikinci toplantısının ardından açıklama yaptı. Çerkezoğlu, açıklamasında enflasyon odaklı yeni bir teklifini sundu.

DİSK'ten asgari ücret önerisine enflasyonu merkezli teklif!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün ikinci kez toplandı. Toplantının ardından Devrimci Sendikalar Konfederasyonu'nun (DİSK) genel başkanlı görevini yürüten Arzu Çerkezoğlu, konuyla ilgili görüş ve önerilerini paylaşmak üzere basın toplantısı düzenledi.

"SÜREÇ DEMOKRATİKLEŞTİRİLMELİ"

Beşiktaş'taki DİSK binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çerkezoğlu, burada yaptığı konuşmasında Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yer almamalarına rağmen önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmak istediklerini söyledi. Asgari ücretin belirlenmesi sürecinin demokratikleştirilmesi gerektiği konusunu vurgulayan Çerkezoğlu, Asgari ücretin belirlenmesinde TÜİK'in enflasyon rakamlarının değil de reel enflasyon dikkate alınması gerektiğini ifade etti. "Asgari ücret, geçim ücreti şeklinde dikkate alınmalı." diyen DİSK genel başkanı en düşük emekli maaşının da asgari ücret düzeyine yükseltilmesinin doğru olacağını aktardı.

DİSK'ten asgari ücret önerisine enflasyonu merkezli teklif

YILDA 4 KEZ GÜNCELLEME TAVSİYESİ

"Belirlenen asgari ücretle ilgili bir rakam var mı? şeklinde gelen soruyu yanıtlayan Arzu Çerkezoğlu, açıklamasında "DİSK'in bu konudaki tavsiyesi, reel enflasyondan bahsetmemizdir. Tabii asgari ücret ve tüm ücretler, enflasyon tek haneye düşene kadar yıl içinde dört kez güncellenmelidir." ifadelerini kullandı.

Bu kadar yüksek enflasyonla bu süreçte gerekli olan satın alma gücünün olmadığını savunan Çerkezoğlu, "Bir-üç ay içinde zamlar etkisini yitirecek. Ocak ayında zamlar yüzde 50'nin üzerindeydi. Ancak bu yılın üçüncü ayında belirlenen asgari ücret ise ızla açlık sınırı altına indi." dedi.