Erdoğan'dan Vaniköy Camii'nin açılışında İBB'ye Fetret Devri göndermesi!

Yangında hasar gören ve 2,5 yıl sonra restore edilen tarihi Vaniköy Camii'nin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Açılış konuşmasında İBB'yi hedef alan Erdoğan, "İstanbul'un yerel hizmetler açısından birkaç yıldır yeniden ara faza girdiğini üzülerek görüyoruz. Önümüzdeki 9 ayda birlikte çalışarak inşallah İstanbul'u hâlâ alabiliriz. Bu dönemin dışına sürüklendi. El birliğiyle Fetret Devri'nden çıkaracağız" dedi.

Erdoğan'dan Vaniköy Camii'nin açılışında İBB'ye Fetret Devri göndermesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını yangında hasar gören ve restorasyonu tamamlanan Vaniköy Camii'nde kıldı. Namazın ardından caminin açılışını yaptı, iki buçuk yılın ardından restoresi biten Vaniköy Camii açılış konuşmasında muhalefeti hedef alan Erdoğan, "Bu yangından sonra bazı gruplar hemen onları taciz etmeye başladı. Buranın tamamen yıkılacağını söyleyip vurgunculuğa kapı araladılar. Aldatmaya çalıştılar." ifadelerini kullandı.

Konuşmasında İBB'yi de hedef alan Erdoğan, “İstanbul'un birkaç yıldır yerel hizmetlerin serpiştirildiği bir döneme girdiğini üzülerek görüyoruz. Önümüzdeki 9 ay boyunca birlikte çalışarak İstanbul'u içine sürüklendiği kargaşadan ve fetret devrinden inşallah çıkaracağız."dedi.

'MALUM ÇEVRELER HEMEN İSTİSMARA BAŞLADILAR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasında şunları söyledi:

Erdoğan'dan Vaniköy Camii'nin açılışında İBB'ye Fetret Devri göndermesi

"Üsküdar'daki bu tarihi cami, Üsküdar'ımızın simge yapılarından biri. 2,5 yıl önce çıkan yangında büyük hasar gördü. Üsküdarlılar ve sevenler olarak bu yangının ardından hemen bazı çevreler suistimal etmeye başladı, yangın bizim de yüreğimizi yaktı. Yerin tamamen yıkılıp kiralık olarak açılacağını söylediler.

Ruha, vicdana, ahlaka sığmayan çok sayıda fitne saçarlar. Her zaman olduğu gibi İstanbul'daki kardeşlerimizi yalanlarla, çarpıtmalarla, aldatmacalarla şaşırtmaya çalışıyorlar. Hiçbirini dinlemedik.

Şehre sadık kalma misyonuyla, atalardan kalma bu nadide eseri yeniden canlandırmak için hızla harekete geçtik. Bu sırada İstanbul Vakfı 2. Bölge Müdürleri Mehmet Vani Vakfı ile Kalyon Vakfı arasında kurtarma protokolü imzalandı. Kalyon Vakfı, uzun bir hazırlığın ardından şehrimizi aslına sadık kalarak camimize kavuşturmak için hemen kolları sıvadı.

Vaniköy üç buçuk asırdır bölgenin merkeziydi. Camimizin kütüphanesiyle birlikte İstanbul'un yeni tutkusu olacağına inanıyorum. Camiler, bizim kimlik kartımızdır. Bunlar bizim manevi köprülerimizdir.

'HİÇBİR AYRIM YAPMADAN TÜM İSTANBUL'A SAHİP ÇIKTIK'

İlk başta hayatımıza kattığımız camilerle medeniyetimize olan borcumuzu ödemekteyiz. Camimize adı verilen Mehmet Vani'nin ruhuna saygılarımı sunuyorum.

İstanbul sevgimizi herkes gibi kelimelere dökmüyoruz. Kadim şehrimize ayrım gözetmeksizin sahip çıkarak tüm İstanbullulara şükranlarımızı ifade ettik. Bu kadim şehrin tarihini ve aynı zamanda kültürel yapısını korumaya devam ederek İstanbul'a şükranlarımızı sunmaya çalışıyoruz. Atalarımızdan günümüze miras kalan pek çok eseri yeniden canlandırdık. Fatih Sultan Mehmed'in vasiyeti ile 86 yıl aradan sonra Muhammediyeler'le ezanı Ayasofya Camii'nde buluşturduk.

Büyük Çamlıca Camii ile birlikte şehrin simgesi haline gelmiş muhteşem bir yapıyı İstanbul'a kazandırdık. Vesayet çabalarına bahane olan Taksim Camii'ni yaptırdık, İstanbul'un kalbine gül yerleştirdik. Eminönü'ndeki Yeni Cami'de bulunan Rami Kütüphanesi'nden birçok eseri tarihi kimliğini koruyarak restore ederek milletimizin hizmetine sunduk. Levent Kaptan Camii-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa'yı yaptık ve yine güzel bir iş kazandık. 2002 yılından bu yana sadece Vakıflar Şubesi aracılığıyla yaklaşık 5.500 eserimizi restore edip hayata döndürdük.

'İSTANBUL'U FETRET DEVRİNDEN HEP BERABER ÇIKARTACAĞIZ'

Son 21 yıl içerisinde İstanbul'da kamuyla birlikte yaptığımız yatırımların 812 milyar lirayı aştığı görülüyor. Bizden onlarca yıl önce unutulan İstanbul, 1994 yılından itibaren yerel yönetimler açısından altın yıllarını yaşıyor.

Ancak üzülerek belirtmek isteriz ki, İstanbul birkaç yıldır serpiştirilmiş yerel hizmetler dönemine girmiştir. İnşallah önümüzdeki 9 ay boyunca hep birlikte çalışarak İstanbul'u içine sürüklendiği aradan fetret devrinden birlikte çıkaracağız."

Açılış töreninin ardından Erdoğan, okulların kapanmasının ardından kendisini görmeye gelen çocuklarla buluştu ve onların karnelerini imzaladı. Daha sonra Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile birlikte caminin açılışını duyurdu.