İBB, 9-26 yaş arası kadınlara ücretsiz HPV aşısı yapacak

İBB'nin ücretsiz HPV aşısı başvuruları yarın başlıyor. 9-26 yaş aralığındaki dezavantajlı bireyler için aşı uygulaması 16 Mayıs'ta başlıyor.

İBB, 9-26 yaş arası kadınlara ücretsiz HPV aşısı yapacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim öncesi vaatlerinden biri olan ücretsiz HPV aşısı için başvurular yarın başlıyor. Aşı, ilk etapta sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumda olan 9 ila 26 yaş arasındaki bireylere uygulanacak. Başvuruların nereden yapılacağı ve ücretsiz HPV aşısı randevusunun nasıl alınacağı henüz resmi olarak duyurulmadı. 

16 Mayıs’ta aşı uygulaması başlıyor

Ülkemizde giderek artan bir halk sağlığı sorunu olan HPV (İnsan Papilloma Virüsü) kaynaklı kanser vakaları, ciddi bir endişe kaynağı haline geldi. Özellikle serviks kanseri gibi HPV'ye bağlı kanserler, önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer alıyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bu önemli sağlık tehdidiyle mücadele etmek amacıyla ücretsiz HPV aşısı uygulamasını başlattı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun duyurduğu aşı kampanyasının detayları şu şekilde:

Ücretsiz HPV aşısı uygulaması 16 Mayıs (yarın) itibarıyla başlayacak. Aşının hedef kitlesi, İstanbul'da yaşayan ve sosyoekonomik açıdan dezavantajlı durumda olan 9-26 yaş aralığındaki bireyler.

İBB, 9-26 yaş arası kadınlara ücretsiz HPV aşısı yapacak

İBB Tıp merkezlerinde ücretsiz aşı yapılacak

İstanbul'da yaşayan ve başvuruları onaylanan kişiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi Başkanlığı'na bağlı olan Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp Merkezi ve Esenyurt Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezleri'ne gelerek ücretsiz HPV aşılarını yaptırabilecekler.

Aşılamada etkili koruyuculuk sağlanabilmesi için 9-15 yaş aralığındaki bireylere iki doz, 15 yaş üzerindekilere ise üç doz uygulanacak. Aşılamanın ardından, yaşa göre belirli bir periyotta diğer dozların yapılması gerekecek.

İBB ücretsiz HPV aşısı başvuruları nereden yapılacak?

Ücretsiz HPV aşısı için başvurular, 16 Mayıs'tan itibaren 9-26 yaş aralığındaki bireyler ve ebeveynleri tarafından https://forms.ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ web adresi üzerinden yapılabilecek.