Advert
Advert

BAFRA OVASI 2 BİN 700 AİLENİN ÇELTİKLE UĞRAŞTIĞI BİR İLÇEDİR

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra ovasında çeltik hasadının sona ermesinin ardından,Çeltik üreticisinin elinde 110 bin ton çeltik bulunduğunu, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) bir an önce alımlara başlaması gerektiğini ifade etti.

BAFRA OVASI 2 BİN 700 AİLENİN ÇELTİKLE UĞRAŞTIĞI BİR İLÇEDİR

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner yaptığı açıklamada, 2 bin 700 ailenin çeltikle uğraştığı bir ilçedeyiz. Bugün en verimli ovalarından en kaliteli üretimini yapan bir pirince sahibiz. Çeltik üreticisinin elinde bugün 110 bin ton çeltik var. Toprak Mahsulleri Ofisinin 2,70 ve 3 liranın üzerine çeltik alımını başlatması lazım. Çünkü üretici çok mağdur durumda. Üretici 30 Eylül’de çeltiğini emanete bırakmış, 3 liraya vermiş, şimdi işletmeci emanetteki malını ‘2 liraya alırım, parayı da yılbaşına bekleyeceksin’ diyor.

"BİZ ÇELTİK YAPAN BÜTÜN BÖLGELERDE LİSANSLI DEPO İSTİYORUZ"

Yanımızda öyle arkadaşlar var ki çeltik yapmış elinde duruyor. Bankaya borcu var. Borcunu ödeyemiyor, çeltiğini satamıyor. Çeltiğini 2 liraya verse parayı alamıyor. İşletmeciye soruyorsun pazarım yok, faiz çok alamıyorum. Markete gidiyorum pirinç 8, 9, 10 lira. 2,5 liraya satılamayan pirinç 10 liraya marketlerde nasıl satılıyor. Çeltik üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için derhal Toprak Mahsulleri Ofisinin beklemeden alımlara başlaması lazım dedi.

ÇELTİK FİYATLARI DÜŞMÜŞ AMA BEN BİLE YİYECEK PİRİNCİMİ 5,5 LİRAYA ALAMIYORUM

400 dönüm çeltik ekimi gerçekleştirdiğini dile getiren Fener Mahallesi’nden üretici Bayram Halıcı, "Çeltik fiyatları düşmüş ama ben bile yiyecek pirincimi 5,5 liraya alamıyorum. Marketlerde 8-10 lira fiyatlar var. Gübre, ilaç, tohum fiyatları yüzde 100 zamlanmış. Her şey pahalı durumda, çifti mağdur durumda. Malını satıp borcunu ödemek istiyor ama öyle bir durum ortada yok” diye konuştu.

TMO BİRAN ÖNCE FİYAT BELİRLEMESİ LAZIM

Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve çeltik üreticisi Burhan Ünyeli, 'Bir an önce devlet TMO açıp fiyat belirlemesi ve çiftçinin önünü açması gerekiyor. Şu anda çiftçinin malı elinde beklemekte, Çoğu çiftçinin Deposu yok  mağdur bir durumda” ifadelerini kullandı. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
ROSE KÖPEK ÇOCUKLARIN İLGİ ODAĞI OLDU
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”
AKCAGÖZ: ”ŞEHİTLERİMİZE ŞÜKRAN DOLUYUZ”